Manufacturer for melamine soup bowl for Cyprus Importers
Manufacturer for melamine soup bowl for Cyprus Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We offer fantastic strength in high quality and enhancement,merchandising,income and marketing and procedure for Manufacturer for melamine soup bowl for Cyprus Importers, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Greece , Israel , Our items are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ikea electric screwdriver → http://amzn.to/2kFFDqF
Higher end DeWalt model→ http://amzn.to/2kFu7vB
This is a very common problem where face of the drawer has been broken off. It’s usually the result of a drawer with a lot of weight in it, like the silverware drawer. It’s a simple enough fix nearly anyone can do it.
Best of luck on your repair!
SUBSCRIBE→ https://www.youtube.com/c/AdamDIY?sub_confirmation=1
Adam Hill -DIY
PO Box 95278
South Jordan UT 84095
•••••••••••••••••••••••••••••••••••
Disclaimer:
This video is only for entertainment purposes. Any injury, damage, or loss that may result from improper use of tools, equipment, or from the information in this video is the sole responsibility of the viewer and is to be used at the discretion of the end user/viewer and not AdamDIY and or Adam Hill. If you rely on the information portrayed in this video, you assume the responsibility for the results. If you are uncertain about any step of the process or feel unsure about your skill level, seek a more authoritative source.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.











