Factory source manufacturing melamine two tone bowl for America Importers
Factory source manufacturing melamine two tone bowl for America Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our enterprise aims to operating faithfully, serving to all of our prospects , and working in new technology and new machine frequently for Factory source manufacturing melamine two tone bowl for America Importers, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Maldives , Muscat , Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enable us to guarantee total customer satisfaction. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact me. We are looking forward to forming successful business relationship with new clients around the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Cook N Home at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/CLAzxe Thank You!
Great Cook N Home NC-00358 Nonstick Ceramic Coating 10-Piece Cookware Set Review
Cook N Home NC-00358 Nonstick Ceramic Coating 10-Piece Cookware Set For Sale
Cook N Home NC-00358 Nonstick Ceramic Coating 10-Piece Cookware Set Unboxing
Review Cook N Home NC-00358 Nonstick Ceramic Coating 10-Piece Cookware Set Product
https://www.youtube.com/watch?v=u1s79jeYCfI
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.











