Factory source manufacturing Heart shaped plate for New Orleans Manufacturers
Factory source manufacturing Heart shaped plate for New Orleans Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT001 |
| Shape | Heart |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 1.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With our loaded encounter and considerate services, we have now been recognized as a trustworthy supplier for lots of worldwide consumers for Factory source manufacturing Heart shaped plate for New Orleans Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Sao Paulo , Guatemala , Make sure you genuinely feel free to send us your requirements and we are going to respond for you asap. We now have got a skilled engineering group to serve for your just about every detailed needs. Cost-free samples could be sent to suit your needs personally to understand much more information. In an effort to meet your requires, be sure to seriously feel free to make contact with us. You may send us emails and contact us directly. Moreover, we welcome visits to our factory from around the globe for much better recognizing of our organization. nd objects. In our trade with merchants of numerous countries, we usually adhere for the principle of equality and mutual benefit. It is really our hope to market, by joint efforts, each trade and friendship to our mutual advantage. We look forward to getting your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
https://www.facebook.com/pages/Music-Box/551082691675509?ref=hl
Capodimonte Porcelain Cigarette Box Music Box Reuge Swiss Movement
Video from items of top rated plus ebay seller . ebay ID Member id = collectibles8899
This is just a short video that covers some of the different materials you can use to make a resin casting mold to pour your Alumilite, PR, Epoxy, etc. in.
In the video I mention Brendan Stemp’s YouTube channel, so go and check out his videos as well. He does some amazing turning, but I really love his creativity and use of resins in his work. The kind of stuff I love doing!
Also, you can get the silicone molds from Fred Wissen. He sells lots of pen blanks, supplies, and of course tube-in casting molds. Check out his website for more info: http://www.ptownsubbie.com/
I love getting feedback and helping others out, so leave a comment for me. Good luck, and get casting!
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.











