Factory selling melamine tumblers for Atlanta Manufacturer
Factory selling melamine tumblers for Atlanta Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We constantly continually give you essentially the most conscientious client provider, plus the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for Factory selling melamine tumblers for Atlanta Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Las Vegas , New York , We are increasingly expanding our international market share based on quality products, excellent service, reasonable price and timely delivery. Please contact us at any time for more information.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We did the SMOOTHIE CHALLENGE!
Hope you enjoy!
We post NEW VIDEOS EVERY TUESDAY!
Live YouNow Broadcasts Every Tuesday Check our Twitter for the time
younow.com/merrelltwins
Check Out Our Other Challenge Videos:
COTTON BALL:
DON’T POP IT:
CHUBBY BUNNY & CINNAMON
Subscribe to our channel and like this video! ![]()
Follow Us on Twitter & Instagram:
TWITTER: https://twitter.com/VanessaMerrell
TWITTER: https://twitter.com/veronicamerrell
INSTAGRAM: http://instagram.com/vanessamerrell
INSTAGRAM:http://instagram.com/veronicamerrell
FACEBOOK: https://www.facebook.com/MerrellTwins
WEHEARTIT https://www.weheartit.com/merrelltwins
www.merrelltwins.com
SNAPCHAT: merrelltwins
Merrell Twins Mail Box:
5737 Kanan Road #536
Agoura Hills, CA 91301
merrelltwins@yahoo.com
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











