Factory selling melamine colander for Zambia Factories
Factory selling melamine colander for Zambia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Our advantages are lessen charges,dynamic income team,specialized QC,sturdy factories,premium quality services for Factory selling melamine colander for Zambia Factories, The product will supply to all over the world, such as: Swiss , Afghanistan , Norwegian , We set a strict quality control system. We have return and exchange policy, and you can exchange within 7 days after receive the wigs if it is in new station and we service repairing free for our products. Please feel free to contact us for further information if you have any questions. We are glad to work for every client.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Colourful and interactive child’s puzzle tray with cutlery, cup and plate.
Tray, plate, knife, spoon, fork and cup all of the parts slot into place to form a puzzle. Made from melamine and dishwasher safe, this colourful interactive dinner tray from Royal VKB can be used to teach the correct table setting at mealtimes.
Royal VKB offer surprising and innovatively designed products that are both smart and beautiful to use. Their products are based on Dutch thinking and always have a feature that makes your heart beat faster. With Royal VKB products, dealing with food becomes a pleasant and joyful experience that makes you feel proud of who you are and what you do. Royal VKB make food smile at you!
Designed for Royal VKB by Wendy Boudewijns, the puzzle tray is supplied in a gift box.
Available to buy from www.allupandon.co.uk/storage/royalvkb
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.










