factory wholesale good quality melamine gift ashtray to Greece Factories
factory wholesale good quality melamine gift ashtray to Greece Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Promotional Gift Ashtray |
| Item No. | AT056 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our well-equipped facilities and superb good quality control throughout all stages of manufacturing enables us to guarantee total buyer gratification for factory wholesale good quality melamine gift ashtray to Greece Factories, The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Panama , Auckland , We've got a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will absolutely benefit in both short and long run.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Learn how to make these adorable concrete planters with today’s DIY.
You Will Need:
• Quick Set Concrete (Available at any hardware store – you will need some supplies for this as well, please follow the instructions on your box)
• Paint
• Cardboard
• Duck Tape
• Knife
Want to download the geometric pattern I used? Click here: https://drive.google.com/file/d/0B-PJ__wJh8SlQkRQY3FLWlNMMU0/view?usp=sharing
Want to read my blog post? Click here: http://www.thediydiary.com/2015/02/do-it-yourself-concrete-planters.html
Thanks for watching!
xxKelsey
————————————-
Links:
Blog: www.theDIYdiary.com
Facebook: www.facebook.com/theDIYdiary
Twitter: www.twitter.com/kelseyinkol
Instagram: www.instagram.com/kelseyinkol
Pinterest: www.pinterest.com/kelseyinkol
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.











