Factory selling melamine coasters Wholesale to Venezuela
Factory selling melamine coasters Wholesale to Venezuela Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme for Factory selling melamine coasters Wholesale to Venezuela, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Serbia , Ottawa , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to in your case of fantastic good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We have been confident that we've been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
LC Printing Machine Factory Limited
http://www.printermaker.com
A heat press is the machine that presses a transfer onto an imprintable substrate. Using high temperatures and pressures for a certain amount of time, the transfer is permanently embedded into the product.
Heat presses are recommended for professional and satisfying results simply because standard laminating devices and home hand irons can not get even near the temperatures required for a reliable transfer.
●Voltage: 110/220V
●Power: 450-1,200W
●Temperature range: 0 – 399°C
●Weight: 45kg
●Package dimensions : 52X48X50CM
●Timing range: 0 – 999sec.
●Diameter:12oz,17oz for latte mug,5-7.5cm,7.5-9cm for mug
●Diameter :12cm and15cm for plate
●Diameter :80X150MM cap
●Diameter :28x 38cm /15x20cm for flat
●You only need buy one machine,then could printing on T-shirt,mug,plate,cap and so on,economy for printing.
●High quality digital controller,swing-away design,more even pressure guarantee your perfect printing.
●More convenient for changing heating elements
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.











