Factory selling melamine chip and dip plate for United States Manufacturers
Factory selling melamine chip and dip plate for United States Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
To be a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a superb reputation between customers all around the environment for Factory selling melamine chip and dip plate for United States Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Sierra Leone , Swiss , Melbourne , We have 48 provincial agencies in the country. We also have stable cooperation with several international trading companies. They place order with us and export products to other countries. We expect to cooperate with you to develop a larger market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Let’s wrap this project up. I am going to put a poly coat finish, but you won’t see that operation. This turned out to be a good recycling project by turning an old kitchen cabinet into a woodworking/workshop assembly table.
There’s plenty of storage below with some small frequently used hand tools in the drawers. With the casters, the unit is easily rolled out into the middle of the workshop floor to be used as work space. Good for the glue up jobs when you want to have access all the way around a project.
Part 1 http://youtu.be/RzVuRowgIpo
Part 2 http://youtu.be/VeZdaS1_oag
Part 3 http://youtu.be/PZWMUvfm0YY
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.











