Factory selling 8inch Melamine Fruit Plate Export to Accra
Factory selling 8inch Melamine Fruit Plate Export to Accra Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
The organization upholds the philosophy of "Be No.1 in good quality, be rooted on credit history and trustworthiness for growth", will keep on to provide previous and new customers from home and overseas whole-heatedly for Factory selling 8inch Melamine Fruit Plate Export to Accra, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Nigeria , Moscow , We only supply quality products and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom products etc that can according to customer's requirement.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Client:
Brand: Italiano Melamine
Campaign:
Media: TVC
creative: Grey Dhaka
direction: Tito
dop : ravi yadhav
chief ad : Joyonto Raj
assistant director: Mahabub Shobuj Hasib Mohammad Rafi
casting: Adorer Munna Bhai
art director: hasan tareq
costume : Cynthia Mitul
production controller : Rudry Ripon
make up: milon
accounts: Abu Mohammad
post ad: Awlad Hossen Cishti
edit & color : Postoffice , Mohammad Farhad Ahmed
vfx svr : Asm Kawsar
graphics: Bidhan SahaA K Azad NobelJahidul Haque Ratul
vo: Dilshad Nahar Kona
artist: Sonia Hossain, Saiful Jarnal & parijat
Category: Kitchenware
Year: 2014
Awards:
Country: Bangladesh
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.











