Factory provide nice price melamine salad bowl Supply to Uruguay
Factory provide nice price melamine salad bowl Supply to Uruguay Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enables us to guarantee total customer satisfaction for Factory provide nice price melamine salad bowl Supply to Uruguay, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Nairobi , Montpellier , During the 10 years of operating, our company always try our best to bring consumption satisfaction for user, built a brand name for ourselves and a solid position in the international market with major partners come from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. Last but not least, price of our products are very suitable and have fairly high competition with other companies.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
3-Axis Programmable Sliding Table Panel Saw from Cantek. 7.5HP main motor, 1HP scoring motor. Programmable Rip Fence, Programmable Blade Height and Tilting, Motorized Scoring Adjustment, Electronic Speed Display.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.











