Discount Price melamine coffee mug Export to Denver
Discount Price melamine coffee mug Export to Denver Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Dedicated to strict quality control and thoughtful customer service, our experienced staff members are always available to discuss your requirements and ensure full customer satisfaction for Discount Price melamine coffee mug Export to Denver, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Amman, Johor , Due to our good goods and services, we've received good reputation and credibility from local and international customers. If you will need more information and are interested in any of our solutions, be sure to feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.










