Factory Promotional melamine solo cup for Los Angeles Factories
Factory Promotional melamine solo cup for Los Angeles Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Factory Promotional melamine solo cup for Los Angeles Factories, The product will supply to all over the world, such as: Jeddah , Serbia , Mauritius , We only supply quality products and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom products etc that can according to customer's requirement.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7501075?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-356586
Wolfgang Puck 6piece Stainless Steel Mixing Bowl Set
Your aunt’s famous omelets. Cake batter. Country cornbread. Mix it up and mix it all in one of these versatile stainless steel bowls from…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #356586
For more news visit ☛ http://english.ntdtv.com
Now to a consumer safety report. Warner Brothers has recalled drinking glasses produced in China, containing high levels of toxic metals.
The Associated Press commissioned a test on the products. They found the glasses contained lead of up to one thousand times above the federal limit for children’s products.
They also contained high levels of the dangerous chemical cadmium.
The glasses are produced by Warner Brothers as collector items for adults. They depict characters from the “Wizard of Oz” and Superman.
The U.S. Consumer Product Safety Commission ruled the glasses are “children’s products” and called them unsafe for kids.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!











