Best Price on Melamine Square plate for Czech republic Importers
Best Price on Melamine Square plate for Czech republic Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT011 |
| Shape | Square |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We persistently execute our spirit of ''Innovation bringing growth, Highly-quality making sure subsistence, Administration marketing reward, Credit history attracting clients for Best Price on Melamine Square plate for Czech republic Importers, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Lyon , Mumbai , Now, we professionally supplies customers with our main products And our business is not only the "buy" and "sell", but also focus on more. We target to be your loyal supplier and long-term cooperator in China. Now, We hope to be the friends with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Girnar Crafts Established 2000 at, Jaitpura, Jaipur, (Rajasthan, India). Girnar Crafts known as trusted name amongst the leading manufacturers, Suppliers and exporters of Sculptures, Statues and White marble Artefacts. In addition to this we manufacture and export classic decorative items, gift ware & utility products.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.











