Factory Promotional Melamine serving tray Supply to Cyprus
Factory Promotional Melamine serving tray Supply to Cyprus Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We pursue the administration tenet of "Quality is superior, Services is supreme, Standing is first", and will sincerely create and share success with all customers for Factory Promotional Melamine serving tray Supply to Cyprus, The product will supply to all over the world, such as: Danish , azerbaijan , Melbourne , With many years good service and development, we have a qualified international trade sales team. Our goods have exported to North America, Europe, Japan, Korea, Australia, New Zealand, Russia and other countries. Looking forward to build up a good and long term cooperation with you in coming future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ideally suited for anyone setting up a new home, this all-in-one kitchen set from Everwel consists of 101 pieces. Made of superior quality stainless steel, this extremely strong and durable set will not have dents or bend.
Visit us to know more:- http://bit.ly/1x0Xi1f
With our easy Test Kitchen tip, you’ll never have to worry about broken glass again.
Watch more Super Quick Video Tips at
http://AmericasTestKitchenFeed.com
America’s Test Kitchen is a real 2,500 square foot test kitchen located just outside of Boston that is home to more than three dozen full-time cooks and product testers. Our mission is simple: to develop the absolute best recipes for all of your favorite foods. To do this, we test each recipe 30, 40, sometimes as many as 70 times, until we arrive at the combination of ingredients, technique, temperature, cooking time, and equipment that yields the best, most-foolproof recipe.
Each week, the cast of America’s Test Kitchen brings the recipes, testings, and tastings from Cook’s Illustrated magazine to life on our public television series. With more than 2 million viewers per episode, we are the most-watched cooking show on public television.
http://www.americastestkitchen.com
More than 1.3 million home cooks rely on Cook’s Illustrated and Cook’s Country magazines to provide trusted recipes that work, honest ratings of equipment and supermarket ingredients, and kitchen tips.
http://www.cooksillustrated.com
http://www.cookscountry.com
Follow us:
Twitter: http://www.twitter.com/testkitchen
Facebook: http://www.facebook.com/americastestkitchen
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.










