Factory Promotional melamine outdoor dinnerware Export to Pakistan
Factory Promotional melamine outdoor dinnerware Export to Pakistan Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We support our purchasers with ideal high-quality merchandise and significant level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we now have received loaded practical encounter in producing and managing for Factory Promotional melamine outdoor dinnerware Export to Pakistan, The product will supply to all over the world, such as: Barbados , Morocco , Berlin , The development of our company not only needs the guarantee of quality, reasonable price and perfect service, but also relies on our customer's trust and support! In the future, we will continue with the most professional and high quality service to provide the most competitive price, Together with our customers and achieve win-win! Welcome to inquiry and consult!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop CORELLE at the Dining amp; Entertaining store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/LmT8wB Thank You!
Great Corelle® LivingwareTM Provincial Blue 76-pc Dinnerware Set Dinnerw Review
Corelle® LivingwareTM Provincial Blue 76-pc Dinnerware Set Dinnerw For Sale
Corelle® LivingwareTM Provincial Blue 76-pc Dinnerware Set Dinnerw Unboxing
Review Corelle® LivingwareTM Provincial Blue 76-pc Dinnerware Set Dinnerw Product
https://www.youtube.com/watch?v=kgs5X6xPvAk
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.











