Factory Promotional melamine kids bowl for Accra Importers
Factory Promotional melamine kids bowl for Accra Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We always get the job done being a tangible workforce making sure that we can easily give you the very best quality as well as finest selling price for Factory Promotional melamine kids bowl for Accra Importers, The product will supply to all over the world, such as: Swedish , Chicago , Greek , Upon today, we have customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to provide the highest quality products with best price. We are looking forward to doing business with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
www.murata.ca
facebook.com/murata.ca
The Japanese character “WA” originally meant harmony, peace, and balance. It was a guiding concept in Japanese culture with various subtle yet different associated meanings. It also has come to mean Japan itself or something Japanese (a Japanese style).It is considered as the most important Japanese value.
Balance in the universe is the essence of everything Japanese and this is expressed in decorating interior spaces. There are unlimited way to personalize your life using Japanese tableware and house decor.
Japanese tableware does not have to be for just serving Japanese dishes. Don’t limit yourself , but explore your own ways to enjoy WA LIFESTYLE.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











