Factory Promotional melamine dog bowl to luzern Manufacturer
Factory Promotional melamine dog bowl to luzern Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We strive for excellence, services the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator business for personnel, suppliers and prospects, realizes benefit share and continual promotion for Factory Promotional melamine dog bowl to luzern Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Southampton , Malawi , To keep the leading position in our industry, we never stop challenging the limitation in all aspects to create the ideal products. In his way, We can enrich our life style and promote a better living environment for the global community.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/8025512?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-473742
Margaritaville OpenWeave Poncho
Whether you’re on the island or inland, make any moment sweeter in this asymmetric poncho. Woven in an openwork design, it layers beautifully over a coordinating…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #473742
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











