Factory Price For melamine coffee mug for India Factory
Factory Price For melamine coffee mug for India Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
The key to our success is "Good Product Quality, Reasonable Price and Efficient Service" for Factory Price For melamine coffee mug for India Factory, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , Munich , The Swiss , If you give us a list of products you are interested in, along with makes and models, we can send you quotations. Please email us directly. Our goal is to establish long-term and mutually profitable business relationships with domestic and overseas clients. We look forward to receiving your reply soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
“Each set includes 4 pieces – Heart, Spade, Diamond, and Club (one of each)
Perfect for Poker nights
Makes a great gift
Each ashtray has a felt bottom so it won’t scratch hard surfaces
Material: Melamine
Package Contents:
4 x Ashtrays”
really cute design, there are multiple color for choice. Decorate your home with these candle holders. New arrival in 2015
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!











