Factory making melamine tumblers Export to Vietnam
Factory making melamine tumblers Export to Vietnam Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We know that we only thrive if we could guarantee our combined price tag competiveness and quality advantageous at the same time for Factory making melamine tumblers Export to Vietnam, The product will supply to all over the world, such as: USA , Johor , Puerto Rico , When It produced, it making use of the world's major method for reliable operation, a low failure price, it appropriate for Jeddah shoppers choice. Our enterprise. s situated inside the national civilized cities, the website traffic is very hassle-free, unique geographical and financial circumstances. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, make brilliant" company philosophy. Strict good quality management, fantastic service, affordable cost in Jeddah is our stand around the premise of competitors. If needed, welcome to make contact with us by our web page or phone consultation, we'll be delighted to serve you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Kung Fu Maintenance demonstrates hooking up icemaker water supply line from wall to refrigerator.
1/4 x 1/4 Compression Fitting http://amzn.to/2mUmoLT
5′ 1/4″ Connect Icemaker Line http://amzn.to/2m8PXtm
Nice Little Hand Held Drill http://amzn.to/2lixPwx
Get the Screwdriver used in so many KFM videos here http://amzn.to/2kHFoOF
Get the Multi Tool Pliers used in so many KFM videos http://amzn.to/2kWTjPp
Get KFM’s Favored Cordless Drill Plus Power Tool Set http://amzn.to/2lie9cb
Get the Wet Dry Vacuum used in so many KFM videos http://amzn.to/2lFxi7u
Get The Kung Fu Maintenance book here http://amzn.to/2lEQPFk
Or the Kung Fu Maintenance E book here for less than $5 http://amzn.to/2lEY8wD
Get the Kung Fu Maintenance album (good driving music) “Up Beat” here http://amzn.to/2l41pZ1
Get the Kung Fu Maintenance album (nice Instrumental music) “Entropy” here http://amzn.to/2kl2U0p
I don’t work for any of the product companies listed however I do make a small commission on items ordered through the links.
http://KungFuMaintenance.Com
http://Blog.KungFuMaintenance.Com
http://Arcade.KungFuMaintenance.Com http://VGBlog.KungFuMaintenance.Com
http://TheMaintenanceEar.KungFuMaintenance.Com
I created this video using my Logitech Pro 9000 webcam software. Another Goodwill find, Japanese serving trays
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!











