factory low price melamine shot glasses Export to Boston
factory low price melamine shot glasses Export to Boston Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Innovation, excellent and reliability are the core values of our firm. These principles today more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size corporation for factory low price melamine shot glasses Export to Boston, The product will supply to all over the world, such as: Atlanta , Rio de Janeiro , Iran , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our products. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you always.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
By Bigkitchen Featured Home Décor
More Deals Details: https://clipadvise.com/deal/view?id=Amazon-bigkitchen-Home-D%C3%A9cor-2017
Shop for Featured Home Décor By Bigkitchen Spring 2017 Collection
Seasonal Spingtime Rabbit 30 x 18 Inch Coir Doormat Spingtime Rabbit 30 x 18 Inch Coir Doormat
Luxury Vintage Style Magnifying Glass 6 Piece Set Style Magnifying Glass 6 Piece Set
China Village Blue Porcelain Fish Chopstick Rest, Set of 6 Blue Porcelain Fish Chopstick Rest, Set of 6
HIC White Porcelain 5 Inch Round Ramekin, Set of 6 Porcelain 5 Inch Round Ramekin, Set of 6
Large Dark Gray Melamine Tabletop Cigarette Ashtray Melamine Tabletop Cigarette Ashtray
Vintage Western Horse Head Weathered Cast Iron Bookends Set of 2 Horse Head Weathered Cast Iron Bookends Set of 2
Two Candle Vintage Black Wrought Iron Wall Sconce, Set of 2 Vintage Black Wrought Iron Wall Sconce, Set of 2
Complete Kitchen Blue Glass Dimple Bottle Bail Blue Glass Dimple Bottle Bail
Porcelain 3 Piece Boys Surf Bathroom Set Boys Surf Bathroom Set
Try also: #SeasonalSpingtime, #LuxuryVintage, #ChinaVillage, #HicWhite, #LargeDark, #VintageWestern, #TwoCandle, #CompleteKitchen, #Porcelain3
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!











