Wholesale 100% Original melamine cat bowl for Costa Rica Importers
Wholesale 100% Original melamine cat bowl for Costa Rica Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Cat Bowl |
| Item No. | PE019 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
With this motto in mind, we've got become among essentially the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Wholesale 100% Original melamine cat bowl for Costa Rica Importers, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Guinea , Sydney , We will supply much better products with diversified designs and professional services. We sincerely welcome friends from over the world to visit our company and cooperate with us on the basis of long-term and mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
+++ Sorglos Feste feiern und keine Angst vor Scherben haben – wir bieten Ihnen eine faszinierende Auswahl an Weingläsern, Wassergläsern, Biergläsern, Cocktailgläsern, Longdrinkgläsern, Sektgläsern aus Kunststoff +++ Entertain your guests without being afraid of shards. Choose from a fascinating variety of plastic wine glasses, water glasses, beer mugs, martini or margarita glasses, hurricane glasses, shot glasses, whisky tumbler, pitchers and more +++ Copas y vasos irrompibles – les ofrecemos una fascinante selección en copas para vino, vasos de agua, vasos para cerveza, copas para cócteles, vasos largos, copas para champán, etc. +++
http://www.biodegradabletableware.com.cn Shenling is one of the biggest paper dinnerware manufacturer in China, which is speclialized in production of eco-friendly paper tableware and packing materials.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.











