Factory Free sample melamine kids bowl to New Zealand Manufacturer
Factory Free sample melamine kids bowl to New Zealand Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
"Control the standard by the details, show the toughness by quality". Our firm has strived to establish a highly efficient and stable workers workforce and explored an effective high-quality management system for Factory Free sample melamine kids bowl to New Zealand Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Munich , Bolivia , Argentina , We've got more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel items to meet the market demand and help the guests continuously by updating our goods. We've been specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, make sure you join us, and together we will shape a bright future in your business field!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The premiere episode of Ellen’s new animated, original series is here! Take a peek into the lives of Ellen and Portia’s pets as they watch some of the best moments on ELLEN!
See links below to shop the entire collection!
ED Ellen DeGeneres Love Dog Tee:
http://ellen.tv/PSEDlovedogtee
ED Ellen DeGeneres Love Cuddler Dog Bed: http://ellen.tv/PSEDlovedogbed
ED Ellen DeGeneres Love Dog Collar: http://ellen.tv/PSEDlovedogcollar
ED Ellen DeGeneres Dog Toy Bin:
http://ellen.tv/PSEDdogtoybin
Crowdz is a global commerce platform with a local perspective. We believe in supporting the growth of local communities through commerce.
Our purpose is to create a community around commerce by building relationships not only between mobile buyers and local businesses but also from peer-to-peer.
Through Crowdz’s mobile commerce application, we are able to provide the best value on local products and services by leveraging the power of crowd buying.
The platform works by pooling together the community and developing micro economies of scale. [The more people purchase the same products as you, the more money is credited back to you. It’s that simple.]
Crowdz is the only mobile commerce platform that empowers both local residents and local businesses.
We do this through:
- Local Leaderz: A program that empowers local residents by giving them a percentage of sales from every small-medium local business that they bring to the Crowdz Marketplace.
- Crowd Buying: Opertates on the concept of economies of scale. The more people purchase a given product or service the more money you get back in your pocket.
- Rewardz: The money you get back from the power of crowd buying can be used either to donate to local charities of your choice or into future purchases – just like credit credit reward points
Some testimonies from users:
“New application that allows individuals to buy through other individuals to benefit and get a better deal”
“It is a win-win situation, we increase revenue to sellers and decrease cost of sales to buyers”
The real benefits, however, are the intangible ones we all love, like a truly personal shopping experience and the satisfaction of giving back to your community. Now imagine, all of this goodness right in the palm of your hand…that’s where Crowdz comes in.
Crowdz is a mobile commerce app that allows you to shop from local sellers in communities around the world, all from the convenience of your mobile phone.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!










