Ordinary Discount melamine divided plate for Austria Factory
Ordinary Discount melamine divided plate for Austria Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Usually customer-oriented, and it's our ultimate focus on to be not only by far the most reliable, trustable and honest provider, but also the partner for our customers for Ordinary Discount melamine divided plate for Austria Factory, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , Muscat , Zurich , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our products. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you always.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B006ZN66E0/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1
Very good quality ashtray.
I wanted an ashtray that had a lid. The metal ‘spinning’ type ones get very messy and are a pain to clean. This design is much better and very easy to clean. Also it looks very stylish and tidy on your desk or wherever.
The “heat-resistant melamine” casing is tough. I was concerned that as I never stub cigarettes out before dropping them in an ashtray, it would become warped or ‘melted’ in certain spots. But this isn’t so. The casing has held it own and looks brand new even after 6 months use.
The lid rotates around to cover the hole up and also does a great job of hiding the smell. Only once you re-open it do you start smelling the ash smell. Of course you can use scented ash ray stones inside if the smell of ash trays bothers you enough.
All in all great product and I would recommend it to any smoker!
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!











