Factory For melamine platters to Turkey Factory
Factory For melamine platters to Turkey Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We also offer you product sourcing and flight consolidation expert services. We've our personal manufacturing unit and sourcing business. We can offer you virtually every variety of merchandise associated to our item range for Factory For melamine platters to Turkey Factory, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Indonesia , Peru , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we'll continue to develop, to deliver the high-quality items and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.foodservicewarehouse.com/american-metalcraft/ds6704/p382744.aspx
This video features the American Metalcraft (DS6704) 6″ Stainless Steel Dough Scraper. This high quality dough scraper is a perfect addition to any bakery or pizzeria. This video highlights the solid wood handle, the stainless steel blade, and the rounded corner to better scrape dough from dough boxes.
FoodServiceWarehouse.com has been a leading online dealer of restaurant equipment and supplies since 2006. With over 250,000 products onsite and an industry leading education center, FSW offers you the information, tools, and service you need to help your establishment flourish.
For more information, visit us online at http://www.FoodServiceWarehouse.com, or give us a call at 1-877.877.4379
http://www.BTDWoodPowderCoating.com – Here’s an extreme example of just how tough t.fusion coatings from BTD Wood Powder Coating really are.
At BTD Wood Powder Coating, we provide MDF wood components suitable for many applications finished in our unique t.fusion™ powder coating. Specify t.fusion™ wood powder coating in your designs for a high quality, extremely durable, and attractive finish that cannot be duplicated with laminate, melamine, or liquid paint finishing. t.fusion™ is an environmentally friendly choice — ask us about specifying NAUF and FSC Certified MDF with t.fusion™ in your LEED projects.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!











