Factory directly supply melamine two tone bowl Wholesale to Rotterdam
Factory directly supply melamine two tone bowl Wholesale to Rotterdam Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We also offer you product sourcing and flight consolidation expert services. We've our personal manufacturing unit and sourcing business. We can offer you virtually every variety of merchandise associated to our item range for Factory directly supply melamine two tone bowl Wholesale to Rotterdam, The product will supply to all over the world, such as: Mumbai , Hongkong , Costa rica , Only for accomplishing the good-quality product to meet customer's demand, all of our products have been strictly inspected before shipment. We always think about the question on the side of the customers, because you win, we win!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
You can purchase and compare prices of this and many other products on out site at:
http://www.mybinding.com/boards/whiteboards.html
Basic dry-erase board provides a smooth and durable whiteboard writing surface that is great for quick note-taking. Hang in cubicle or other low-traffic environment and clean after each use for best performance. Design features a melamine surface and sleek, silver aluminum frame. Marker tray is included along with mounting hardware that allows board to hang in either a vertical or horizontal orientation.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.











