Factory directly supply melamine pet scoop to UK Factory
Factory directly supply melamine pet scoop to UK Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 1 CUP Melamine Pet Scoop |
| Item No. | PE018 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18.7 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We insist over the principle of development of 'High top quality, Performance, Sincerity and Down-to-earth working approach' to supply you with exceptional services of processing for Factory directly supply melamine pet scoop to UK Factory, The product will supply to all over the world, such as: United Kingdom , Dominica , Guatemala , With well educated, innovative and energetic staff, we are responsible for all elements of research, design, manufacture, sale and distribution. By studying and developing new techniques, we are not only following but also leading fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant replies. You will instantly feel our professional and attentive service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Zak’s new multi-tiered serving stand is available in two sizes that are both made from durable melamine so they can be used for either indoor or outdoor entertaining. The three-tiered serving stands feature a sturdy flower-shaped base and an elevated stem with three removable leaves at alternating heights that swivel around the stem to create a multi-dimensional serving display for bite-sized desserts and appetizers.
http://www.zak.com/zak_garden_series_collection
ALM-2060 PLASTIC PLATE FULL AUTOMATIC MOBILE JAW HORIZONTAL PACKAGING MACHINE WITH 3 SERVO DRIVERS:
Horizontal Packaging Machine is designed to package high, large and heavy products on the horizontal system. ALM-2060 Mobile Jaw Horizontal packaging machine can be used for packaging in the food industry, cosmetics and cleaning industry, automotive industry, medical products, electric materials, furniture accessories, PVC pen systems, white goods, toys, gifts, etc.ALM-2060 Mobile Jaw Horizontal packaging machine can operate with polyethylene (nylon system) packaging materials in the hot bonding system. It is possible that all setting functions can be accessed via the touch screen on the front panel of the ALM-2060 Mobile Jaw Horizontal Packaging Machine. Heat settings, photocell settings, package cutting length, number of productions per minutes, number of packaged products, features such as stopping for the number of the products which are desired to be packaged can be viewed from the screen and necessary adjustments can be made. Machine is designed to operate compatibly with all kinds of date coding devices. All surfaces which are contacted by the product to be packaged and the whole body are all coated with 304 quality stainless sheets. Machine is under warranty for 1 year. Labeling system can be applied.
PACKAGING FEATURES:
- Packaging capacity: 10-40 packages/minute.
- Package width: Min.15 mm – Maks.260 mm.
- Package length: Min.50 mm — Maks.700 mm.
- Package height: Min. 2 mm –Maks.170 mm.
MACHINE SPECIFICATIONS:
- Machine width: 1050 mm.
- Machine length: 4700 mm (with 2m standard conveyor).
- Machine height: 1750 mm.
- Weight: 950 kg.
ELECTRICAL INFORMATION:
- All devices used in the system comply with the international standards.
- PLC control system.
- 5.7 inch Color touch screen.
- 3 units of 0.80 kw Servo engine and driver.
- 1 x 48 volt 500 watt jaw resistance.
- 1 x 48 volt 2.2 kwa disc resistance.
- Optic reader color photocell.
- Total power 5 kw.
PACKAGING SYSTEM:
- Products are placed onto the transport conveyor by manual feeding.
- Transport conveyors leave the product into the packaging paper.
- Packaging work ends with the bottom-front-rear bonding and cutting work.
COIL GROUP:
- Ball bearing reel system providing excellent coil running.
- Brake system, hardness of which is neutralized with spring pressure.
- Pipe system keeping the coil in the center.
www.almalimakina.com
info@almalimakina.com
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.











