Factory directly sale melamine mixing bowls to Ireland Importers
Factory directly sale melamine mixing bowls to Ireland Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Attaining consumer satisfaction is our firm's purpose for good. We'll make wonderful efforts to produce new and top-quality merchandise, meet up with your special necessities and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for Factory directly sale melamine mixing bowls to Ireland Importers, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Georgia , Irish , because of our company has been persisting in the management idea of "Survival by Quality, Development by Service, Benefit by Reputation" . We fully realize the good credit standing, the high quality products, the reasonable price and the professional services are the reason that the customers choose us to be their long-term business partner.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Read More http://amzn.to/1hyjcuQ
Picnic at Ascot Surrey Picnic Basket for 2 with Blanket and Coffee Brown Wicker/Blue Stripe
Product Features
Hand crafted full reed natural willow
Designed and assembled in the usa
Includes blanket and coffee set
Glass wine glasses
10-inch melamine plates
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.











