Factory directly provided melamine meal tray Supply to Argentina
Factory directly provided melamine meal tray Supply to Argentina Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Fast and superior quotations, informed advisers to help you choose the correct merchandise that suits all your requirements, a short generation time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for Factory directly provided melamine meal tray Supply to Argentina, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Bolivia , Gambia , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant skilled knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality solutions, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to offer you create new value .
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ingredients
Potato-2
Carrot-2 medium
Beans -10
Peas-handful
Big Onion -2medium
Ginger garlic paste -1tbsp
Green chilli-3
Curry leaves-1 string
Coriander leaves -
Salt
Turmeric powder-1/4tsp
Garam Masala -3/4tsp
Pepper powder-1/4 to 1/2 tsp
Oil
Bread Crumbs -
Egg white or
All Purpose four -3tbsp
Water -
Method
Cook all vegetables .. Boil potato and mash well..
Heat a kadai and heat oil
Then add chopped onion,ginger garlic paste ,green chilli,curry leaves and saute till raw smell goes
Then add turmeric powder and garam masala ..mix well ..saute for few seconds
Then add cooked vegetables and potato mix well
Add coriander leaves and mix well
check the salt and spice level .. Add pepper powder according to that
Now cook this mix till dry
Then allow to cool
If the mix still have moisture and cnt able to roll to cutlet shape
Then mix some bread crumbs to it till u get a nice texture
Then wet ur palm and make in to shape ,dip in maida water or egg white then roll in bread crumbs
Keep this in freezer for 15 to 20 minutes b4 frying
Heat oil and place cutlet and shallow fry in both sides till golden shade
Remove to a kitchen tissue and have it with ketch up
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.










