Factory directly provided melamine gift ashtray to US Importers
Factory directly provided melamine gift ashtray to US Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Promotional Gift Ashtray |
| Item No. | AT056 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We strive for excellence, services the customers", hopes to be the top cooperation team and dominator business for personnel, suppliers and prospects, realizes benefit share and continual promotion for Factory directly provided melamine gift ashtray to US Importers, The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Berlin , Jeddah , Immediate and expert after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Comprehensive Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any comprehensive acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Morocco for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Taking a break from my insane videos to address something serious and be entertaining at the same time.
JeepersMedia talks about Melamine contamination:
An article about what happens to kids who are poisoned by melamine. This cannot keep going on:
http://www.consumeraffairs.com/news04/2009/01/chinese_formula20.html
If you want the FDA to do their job and prevent more melamine contamination in the USA, Sign this petition!
http://www.petitiononline.com/Melamine/petition.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Melamine
http://en.wikipedia.org/wiki/Melamine_resin
Join the Anti-Melamine Coalition! Everyone is more than welcome to join!
http://www.youtube.com/groups_layout?name=NoMoreMelamine
Video requested by Shortmandesigner. Check out his channel!
http://www.youtube.com/user/Shortmandesigner
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.











