Factory directly provide melamine soup bowl for Uruguay Importers
Factory directly provide melamine soup bowl for Uruguay Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our advancement depends over the superior machines, exceptional talents and continually strengthened technology forces for Factory directly provide melamine soup bowl for Uruguay Importers, The product will supply to all over the world, such as: kazakhstan , Tunisia , Czech republic , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we have been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I created this video using my Logitech Pro 9000 webcam software. Another Goodwill find, Japanese serving trays
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.










