Factory directly provide melamine dinner plate to Hungary Factories
Factory directly provide melamine dinner plate to Hungary Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We stay with the basic principle of "quality initially, services first, steady improvement and innovation to fulfill the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our company, we give the goods while using the good high-quality at the reasonable selling price for Factory directly provide melamine dinner plate to Hungary Factories, The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , Islamabad , Boston , As an experienced factory we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of the company is to live a satisfactory memory to all the customers,and establish a long term win-win business relationship. For more information,please contact us. And it's our great pleasure if you like to have a personally meeting in our office.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Here’s a pretty fast way to level an end grain cutting board. The base of the jig is just a big box, wide enough to hold the cutting board. The board is shimmed up, so the router bit can reach it, and held in place with wedges. The “bridge” allows my router to travel back and forth, removing about 1/16″ per pass. I’m using a 1-1/8″ straight bit.
Ingredients
Potato-2
Carrot-2 medium
Beans -10
Peas-handful
Big Onion -2medium
Ginger garlic paste -1tbsp
Green chilli-3
Curry leaves-1 string
Coriander leaves -
Salt
Turmeric powder-1/4tsp
Garam Masala -3/4tsp
Pepper powder-1/4 to 1/2 tsp
Oil
Bread Crumbs -
Egg white or
All Purpose four -3tbsp
Water -
Method
Cook all vegetables .. Boil potato and mash well..
Heat a kadai and heat oil
Then add chopped onion,ginger garlic paste ,green chilli,curry leaves and saute till raw smell goes
Then add turmeric powder and garam masala ..mix well ..saute for few seconds
Then add cooked vegetables and potato mix well
Add coriander leaves and mix well
check the salt and spice level .. Add pepper powder according to that
Now cook this mix till dry
Then allow to cool
If the mix still have moisture and cnt able to roll to cutlet shape
Then mix some bread crumbs to it till u get a nice texture
Then wet ur palm and make in to shape ,dip in maida water or egg white then roll in bread crumbs
Keep this in freezer for 15 to 20 minutes b4 frying
Heat oil and place cutlet and shallow fry in both sides till golden shade
Remove to a kitchen tissue and have it with ketch up
A nice supplier in this industry, after a detail and careful discussion, we reached a consensus agreement. Hope that we cooperate smoothly.











