Factory wholesale price for melamine salad bowl for Cyprus Factory
Factory wholesale price for melamine salad bowl for Cyprus Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our company aims to operating faithfully, serving to all of our customers , and working in new technology and new machine constantly for Factory wholesale price for melamine salad bowl for Cyprus Factory, The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Suriname , Sevilla , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the products. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality products and have the ability to develop new products to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For full review and shopping info►http://ttpm.com/p/16904/pacific-baby/natural-toddler-feeding-plate-green/?ref=yt
http://ttpm.com/p/16905/pacific-baby/natural-toddler-feeding-plate-cream/?ref=yt
Natural Toddler Feeding Plate. Plastic-free divider plate for toddlers. Made of bamboo. It is compostable and biodegradable. Dishwasher safe, top rack only. Eco-friendly toddler plates.
Product Info:
The Natural Toddler Feeding Plate is a plastic-free divider plate for toddlers. It is made of bamboo and is compostable and biodegradable. It’s dishwasher safe on the top rack.
✮SEE MORE TOYS✮
BATMAN V SUPERMAN:
http://ttpm.com/p/17136/mattel/batman-v-superman-batman-voice-changer-helmet/?ref=yt
YO-KAI WATCH:
http://ttpm.com/p/16703/hasbro/yokai-watch-noko/?ref=yt
TEENAGE MUTANT NINJA TURTLES PARTY WAGON:
http://ttpm.com/p/16637/mega-bloks/teenage-mutant-ninja-turtles-party-wagon/?ref=yt
✮FOLLOW US✮
Facebook: https://www.facebook.com/TTPMOfficial
Twitter: https://twitter.com/ttpm
Instagram: https://instagram.com/ttpmofficial/
Pinterest: https://www.pinterest.com/ttpmofficial/
Snapchat: TTPMOfficial
✮FOLLOW TTPM Pets✮
Facebook: https://www.facebook.com/TTPMPets
Twitter: https://twitter.com/TTPMPets
Instagram: https://www.instagram.com/ttpmpets/
Pinterest: https://www.pinterest.com/ttpmpets/
✮SUBSCRIBE✮
https://www.youtube.com/c/ttpm
The Mar-Bal Experience:
MAGNET: The Manufacturing Advocacy and Growth Network hosted Mar-Bal inc. for a two-day idea session, in which company members from across the board spoke openly and contributed ideas on how to grow and improve their business.
If you are interested in learning more about MAGNET, then come and visit our website, www.manufacturingsuccess.org
OR
If you want to schedule an Ideation Session for your own company, then call Linda at 216.391.7766
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!










