Factory directly provide melamine coasters for Russia Manufacturer
Factory directly provide melamine coasters for Russia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with Factory directly provide melamine coasters for Russia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Ukraine , Manila , Our tenet is "integrity first, quality best". Now we have confidence in providing you with excellent service and ideal merchandise. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Haihang machinery CO.,LTD.
abby
E-mail:coco@haidechina.com
Whats:+8618066295109
skype:2108584806@qq.com
1. Touch screen, convenient adjustment
2. PLC controller, accurate calculation
3. Photoelectric detection, great precision
4. The length is automatic detected and set, without manual
5. speed is 100-130 units/min
we are specialized in the automatic packing machines for plastic (paper) cup/bowl, drinking straws, a set of tableware including napkin(automatically fold) ,plastic knife/fork/spoon, and other hotel and plastic suppliers. We have been winning a great reputation as selling the product to more than 30 domestic provinces and to over 10 oversea districts and areas such as America, Japan, Turkey ,Portugal,Greece,chile,Thailand, Pakistan , India , Malaysia, Russia, South-America ,South-Africa etc.
We warmly welcome customers at home and abroad to visit our factory.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.










