Reliable Supplier melamine cutting board Wholesale to Cairo
Reliable Supplier melamine cutting board Wholesale to Cairo Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
Good quality To start with,and Purchaser Supreme is our guideline to offer the top service to our customers.Presently, we've been seeking our best to be amongst the top exporters inside our industry to fulfill consumers extra need to have for Reliable Supplier melamine cutting board Wholesale to Cairo, The product will supply to all over the world, such as: Myanmar , United Kingdom , Sri Lanka , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We've been able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and items. For anyone who is interested in our company and products, be sure to make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are about to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please genuinely feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we have been gonna share the most effective trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Nayasa has a wide range of serve ware with which it has managed to exceed expectation every time with the superior quality standards and innovative designs and patterns.
Key Feautres
- Food Grade Plastic
- Nestable and Stackable
- Microwave, Freezer Safe
- Dishwasher Safe
Benefits of this product:
- Saves fuel: As food can be prepared in these utensils by placing them in the microwave, enabling you to save on LPG, cost and time.
- Store, freeze, microwave, reheat and serve, all in the same utensils, making your kitchen work efficient & easy.
- Sleek, beautiful design and finish are ideal for any table setting.
- The set acts as an excellent gift for Anniversaries, trousseau, griha pravesh, to a newly wedded couple, or anyone setting up a new home or kitchen.
- Bowls have been made to withstand excessive cold temperatures within the refrigerator/ freezer.
To buy this Microwaveable Dinner Set visit http://www.homeshop18.com/nayasa-64-pc-dinner-set-nac/home-kitchen/dinner-sets-serveware/product:28150007/cid:3526/
To find more new household products visit www.nayasa.com
For More Information or to Buy: http://gather.qvc.com/item/temptations-set-of-3-serving-bowl-set-K39692/?cm_ven=YT&cm_cat=AU&cm_pla=CAROLYNGRACIE_20141214_HA3N2WFa1rg&cm_ite=KIT_TGA_PRODUCTDETAIL_K39692
1-800-455-8838, item# K39692
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.










