factory customized melamine soap dish to Montreal Factories
factory customized melamine soap dish to Montreal Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for factory customized melamine soap dish to Montreal Factories, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Barcelona , Pretoria , We have exported our products all over the world, especially the USA and European countries. Furthermore, all of our products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures to ensure high quality.If you are interested in any of our products, please don't hesitate to contact us. We will try our best to meet your needs.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Tips and information on how to correctly fit and install a folding door or bi folding door.
Learn how to fit the folding door square in the door frame and in the correct manner to ensure that it slides within it’s runners in exactly the way it was intended to.
For more information on folding doors visit http://www.diydoctor.org.uk or http://www.buildingadditions.co.uk/
If you are viewing on mobile and you want to find out more about subscribe for a prize click here….Existing subscribers also welocome to enter http://www.diydoctor.org.uk/about_us/subscribe-for-a-prize/
For more information on other types of doors and DIY projects associated with doors visit our Door project pages: http://www.diydoctor.org.uk/diy-how-to-type/door.htm
We now have our very own DIY Superstore with all the DIY tools you will ever need: http://www.diydoctor.org.uk/DIY-superstore
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!











