factory customized melamine rectangle tray for Iraq Manufacturers
factory customized melamine rectangle tray for Iraq Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Our pursuit and company goal is to "Always satisfy our customer requirements". We continue to develop and design superior quality products for both our old and new customers and achieve a win-win prospect for our clients as well as us for factory customized melamine rectangle tray for Iraq Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Japan , Bangladesh , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the merchandise with high quality. We've got found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our merchandise are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Click Link For More Details BlissHome Nigella Lawson’s Living Kitchen Melamine Mixing Bowls Cream Set of 4 Best Review : http://amzn.to/1uTSzN6
Practical and attractive mixing bowls
Set of 4 different sized bowls
Dishwasher safe
Made of durable glossy melamine
Thank You For Watching A Video About BlissHome Nigella Lawson’s Living Kitchen Melamine Mixing Bowls Cream Set of 4 Best Review .
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.











