Factory source manufacturing melamine kids bowl to Muscat Manufacturers
Factory source manufacturing melamine kids bowl to Muscat Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our business has strived to establish a highly efficient and stable team staff and explored an effective good quality regulate course of action for Factory source manufacturing melamine kids bowl to Muscat Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Amman, Brisbane , We have a excellent team supplying professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy with you. We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe for more great DIY’s! http://bit.ly/MelanieHam
Check out More Crochet Tutorials! http://bit.ly/Crochettutorials
Check out my Crochet Chevron Pillow Course!
https://melanie-ham.mykajabi.com/store/NtNJbEzh
This is a great slightly slouchy beanie… a great advanced beginner tutorial showing you all the steps! Share with your crochet friends!
Follow me on Social!
Blog: http://www.melaniekham.com/
Facebook: https://www.facebook.com/melaniehamdesigns
Twitter: https://twitter.com/#!/melanieham
Pinterest: http://pinterest.com/melanieham/
Instagram: http://instagram.com/melaniekham
Get a FREE Crochet Pattern when you sign up for my Newsletter!
http://mad.ly/signups/124360/join
WRITTEN INSTRUCTIONS!
http://melaniekham.com/free-slightly-slouchy-crochet-hat-pattern/
The ch 2 does NOT count as a hdc when you are counting your round for THIS pattern as it “usually” would or could in other patterns. It was creating a little gap, so I made this adjustment
Materials
Lionbrand Heartland Yarn (Mine was the color Mount Ranier)
http://amzn.to/1xmUJlD
Size J hook
http://amzn.to/1uYszPz
My other Crochet Beanie Tutorial
Modified Instructions for this hat using CARON SIMPLY SOFT YARN.
http://www.iheartstitching.com/free-slouchy-hat-pattern-with-caron-simply-soft-yarn/
*This contains affiliate links. It costs nothing for you, but helps me to purchase supplies for videos! THANK YOU for the support!
My mailing address
19197 Golden Valley Rd Ste 710
Santa Clarita CA 91387
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!











