Factory provide nice price melamine round ashtray Supply to Luxemburg
Factory provide nice price melamine round ashtray Supply to Luxemburg Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for Factory provide nice price melamine round ashtray Supply to Luxemburg, The product will supply to all over the world, such as: Guatemala , Malawi , Guinea , We have been fully aware of our customer's needs. We deliver high quality products, competitive prices and the first class service. We would like to establish good business relationships as well as friendship with you in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are manufacturers, wholesalers & Exporters of these unique onyx decorative dishes/fruit trays crafted by exports. Each onyx stone dish/fruit trays has been beautifully sculpted by hand from a single piece of onyx. Expertly carved from precious stone, this exquisite fruit tray is a magnificent addition to our range. Each piece has been expertly crafted into the classic dish/fruit tray design. This exquisite onyx dish/fruit tray is an absolute beauty. It is suitable for an individual or corporate gift. A useful gift people will remember and love it. So win more friends with this lovely gift. This product is made of onyx, which is a translucent, semi-precious gemstone. It belongs to the mineral family of marble but it is distinguished by its delicate, beautiful colors and shades. These unique dish/fruit trays are carved and polished from highest quality Pakistani onyx. The multicolored surface of the stone creates a natural pattern of color and hue, which makes every individual piece a one of a kind. We are continuously developing our own styles as well as producing styles sent by our clients.
TECHNICAL FEATURES:
-Perfect round back plate.
-Fast & easy center drill change.
-Large chip clearance slots.
Long lasting construction grade carbide
Cutting teeth are made of a special formulated construction grade carbide which provides a longer cutting life.
Secured tooth technology As a result of the latest technology,
teeth are secured to prevent any breakage during impact with hard materials.
Materials:
-Soft, hardwoods and plywood.
-Chipboard, MDF, veneered, laminated and table top. Pre-drill the laminate/melamine by using left-hand rotation for clean finishing.
-Gypsum, plasterboard, fibercement boards, Eternit®.
-Plastics (PVC, nylon, Trespa®, polyester).
-Tiles, solid bricks and bricks with cavities, aerated concrete blocks, lightweight aggregate blocks and breeze blocks, soft density limes and stone building blocks, max 30 N/mm2 hardness; for hardness larger than 30 N/mm2 use our diamond dry hole saws.
For any further information please visit:
www.cmtutensili.com/show_items.asp?pars=HS~550~2
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.










