factory customized melamine kids mug Supply to Egypt
factory customized melamine kids mug Supply to Egypt Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for factory customized melamine kids mug Supply to Egypt, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Kuwait , European , Our business activities and processes are engineered to make sure our customers have access to widest range of products with the shortest supply time lines. This achievement is made possible by our highly skilled and experienced team. We look for people who want to grow with us around the globe and stand out from the crowd. We have people who embrace tomorrow, have vision, love stretching their minds and going far beyond what they thought was achievable.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Product Test time and in this video I am testing out the Magic Sponge on watercolour. You might have also seen this foam being called Magic Eraser, it is a Melamine foam which is a very abrasive, like a super fine sandpaper, that can lift dry watercolour paint from paper.
I thought it would be fun to try it out and share the results. Oh and keep your eye out for a sneak peek of one of my new designs for PaperArtsy!
If you enjoy my videos please like them and subscribe to my channel! Thank you!
Enjoy the film!
(I do use affiliate links and there are some included in this post. To learn more about my policy on affiliate links please visit my Disclaimers and Disclosures page http://goo.gl/SiUE5d)
PRODUCTS I HAVE USED:
Magic Sponge http://amzn.to/2k1KCkQ
Fabriano Classico 5 Fat Pad 300g/m (140lb) http://amzn.to/2k1IBdm
Bockingford Watercolour paper cold press http://amzn.to/2kqykFV
Cardstock Smooth 290g/m https://goo.gl/1BJRkJ
Winsor and Newton Watercolours http://amzn.to/2k1HqFG
Prima Marketing Watercolor Confections Watercolor http://amzn.to/2kMBZPx
Tim Holtz Distress Crayons Set http://amzn.to/2ljAMzR
Crayola Twistables Slick Stix 12 pack (Amazon http://amzn.to/1YbeIk9)
Crayola Twistables Slick Stix 5 pack (Amazon http://amzn.to/1YbdQfp)
Tim Holtz Distress Stain http://amzn.to/2kGDmwA
Tim Holtz Ditress Ink http://amzn.to/2k1IJo6
SUBSCRIBE TO MY BLOG TODAY: http://goo.gl/zQspCc
FIND ME ON SOCIAL MEDIA:
Blog http://www.kimdellow.co.uk/
Instagram https://www.instagram.com/kimdellow/
Facebook https://www.facebook.com/KimDellowDesign/
Pinterest https://uk.pinterest.com/kim_dellow/
Twitter https://twitter.com/KimDellow
G+ https://plus.google.com/+KimDellow/
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!









