Factory Cheap Hot melamine bowl with handle Wholesale to Slovakia
Factory Cheap Hot melamine bowl with handle Wholesale to Slovakia Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for Factory Cheap Hot melamine bowl with handle Wholesale to Slovakia, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Norwegian , Armenia , Our products have enjoyed a great reputation for their good quality, competitive prices and prompt shipment in international market. Presently, we are sincerely looking forward to cooperating with more overseas customers based on mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This machine can produce egg carton, egg box, egg tray, fruit tray, bottle tray, paper shoe stretcher, agricultural seedling tray, industrial production packing, paper medical disposable trays etc..
Our website is www.eggtraymachine-sh.com / More information about the egg tray machine please send email to: vanilla@eggtraymachine-sh.com vanillashuanghuan@gmail.com / Phone Number and what’sapp: 0086-15673277080 / Skype: vanilla.ling
Si a tu hija le gusta Hello Kitty regálale para que coma con este kit de su gatita favorita, el kit incluye:
*1 plato llano de diámetro 23.5cm
*1 plato hondo de diámetro 20.5cm
* 1 vasos de 24cl
http://www.cosasderegalo.com/products/gift-box-hello-kitty-sweet-heart-sanrio
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!










