Factory best selling melamine ice cream bowls to Puerto Rico Factories
Factory best selling melamine ice cream bowls to Puerto Rico Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We aim to find out quality disfigurement from the production and supply the best service to domestic and overseas customers wholeheartedly for Factory best selling melamine ice cream bowls to Puerto Rico Factories, The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , Rome , Swiss , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and products. For anyone who is interested in our company and items, please make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are going to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please really feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we are going to share the most effective trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to Come and Play: https://goo.gl/dWc8ss
Kinetic Sand Surprise Learn Colors Play Doh Fruits
More Videos from Come and Play:
Super Kinder Surprise Toys Sparkling Play Doh Learn Colors
DIY Lightning McQueen Play Foam Surprise Toys
Learn Colors Play Doh Ice Cream Popsicle Peppa Pig Rhymes
Transformer Kinetic Sand Surprise Toys Play Doh Modelling Clay
Kinetic Sand Ice Cream Surprise Toys Play Doh Hands and Feet
Music from Youtube Audio Library:
https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Carefree by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1400037
Artist: http://incompetech.com/
Daily Beetle by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1500025
Artist: http://incompetech.com/
Check us out on:
Google+: https://plus.google.com/+DownundertoysBlogspot888
Twitter: https://twitter.com/comeandplayme
Facebook: https://www.facebook.com/comeandplayfun
Instagram: https://www.instagram.com/buneyh
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










