Factory best selling melamine bowl with handle for Frankfurt Factories
Factory best selling melamine bowl with handle for Frankfurt Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With the "Client-Oriented" business philosophy, a rigorous quality control system, advanced manufacturing equipment and a strong R&D team, we always provide high quality products, excellent services and competitive prices for Factory best selling melamine bowl with handle for Frankfurt Factories, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Borussia Dortmund , New Delhi , Our mission is "Provide Goods with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to YL Toys Collection: https://www.youtube.com/channel/UCkvWlsTswUtMVrEzlu-1sVg?sub_confirmation=1′
Learn Colors Kinetic Sand Ice Cream Surprise Tools Surprise Toys Fun for Kids
More videos from YL Toys Collection:
Learn Colors Play Doh Rainbow Flower with Mickey Mouse Elmo Ice Cream Molds Surprise Care Bears
Just Like Home Microwave Super Surprise Toys TROLLS Barbie Peppa Pig Marvel FROZEN Spider-Man Kids
Learn Colors Play Doh Hello Kitty Popsicle with Molds Surprise Toys Frozen Marvel ooshies Fun Kids
M&M Chocolate Surprise Toys Hide And Seek Mickey Mouse Supergirl Kinder Man Elmo Spider-Man Fun Kids
Wooden Toy Ice Cream Popsicles Cutting fruits Microwave Surprise Paw Patrol Marvel ooshies Kinder
Music from YouTube
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!











