Excellent quality for melamine ice cream bowls to Juventus Manufacturers
Excellent quality for melamine ice cream bowls to Juventus Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Ice cream bowl |
| Item No. | BW207 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | Melamine Ice Cream Spoon |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.3 |
| Shipping Weight (kg) | 6.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We have probably the most state-of-the-art output equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems plus a friendly skilled income workforce pre/after-sales support for Excellent quality for melamine ice cream bowls to Juventus Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: panama , New Zealand , Cape Town , We confirm to public, cooperation, win-win situation as our principle, adhere to the philosophy of make a living by quality, keep developing by honesty , sincerely hope to build up a good relationship with more and more customers and friends, to achieve a win-win situation and common prosperity.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
See more about OGGI Melamine Mixing Bowl Set – 3-Piece: http://stp.me/y/6562U/
Client: Digi Jadoo Broadband Ltd
Agency: ADCOMM Ltd.
Digital Agency: Bagher Bachcha Digital.
General Manager: M. Nafeezul Bari
Senior Brand Service Executive: Arindam Saha , Tanvir Md. Hafizul Hoque , Tasfia Raihan
Strategist: Salmeen Rafique Sameer
Art Director: Prashanta Saha
Creative Supervisor: Shopno Samudra
Sr. Visualizer: Sk. Sohel Uddin
Visualizer: Syed Tanver Ahmed
Copy writer: Fouzia Mahin Choudhury
Filmed & Produced by: Filmy Features Production
Film Director: Shankha Dasgupta
Producer: Lucky Moni
Executive Producer : Dipankor Dip
Director of Photography: Rafiqul Islam
Creative Supervisor : Ahmed hasan Sunny
Art Director: Omer Faruk
Costume Designer : Farzana Sun
Make Up & Hair artist: Robin Ahmed
First Assistant Director: Tanvir Hossain
Asst. Directors: Tasrin Munni, Lindaa Raashid
Post Supervisor : Riyasaad Haque
Music, Background Score: Arafat Mohsin, Studio 58
Edit & Colorist: Rashaduzzaman Shohag
CG: Sketch Studio & Allied Media
Cast :Nafisa Kamal Jhumur & Baizid Haque Joarder
Production Manager : Rasel Shikder
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.











