OEM/ODM Supplier for melamine popcorn bucket for Johor Factory
OEM/ODM Supplier for melamine popcorn bucket for Johor Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Square Melamine Popcorn Bucket |
| Item No. | BW269 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 15.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 4.5 |
| Shipping Weight (kg) | 5.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
"Quality very first, Honesty as base, Sincere assistance and mutual profit" is our idea, in an effort to create consistently and pursue the excellence for OEM/ODM Supplier for melamine popcorn bucket for Johor Factory, The product will supply to all over the world, such as: Stuttgart , Niger , Greece , As a well educated, innovative and energetic staff,we are responsible for all elements of the research, design, manufacturing, sales and distribution. With studying and developing new techniques,we are not only following but also leading the fashion industry. We listen attentively to the feedback from our customers and provide instant communication. You will instantly feel our expertise and attentive service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Custom imprinted USB is a perfect advertising gift for your customer. Your logo will appear permanently on the flash drive and it translates to high branding …
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!











