Excellent quality for melamine chip and dip plate to Singapore Factory
Excellent quality for melamine chip and dip plate to Singapore Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Chip and Dip Plate |
| Item No. | PT070 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 2.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.5 |
| Shipping Weight (kg) | 7.7 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
Our group through specialist training. Skilled expert knowledge, sturdy sense of assistance, to fulfill the provider needs of shoppers for Excellent quality for melamine chip and dip plate to Singapore Factory, The product will supply to all over the world, such as: Latvia , Moldova , Milan , We welcome customers from all over the world come to discuss business. We supply high quality products, reasonable prices and good services. We hope to sincerely build business relationships with customers from at home and abroad, jointly striving for a resplendent tomorrow.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Scratches in plastic can be removed with lemon Pledge or dusting cleaners that contain wax to fill in the cracks. Buff a plastic scratch for three to four minutes on each side with help from a professional house cleaner in this free video on removing scratches from plastic.
Expert: Rachel Yatuzis
Contact: www.greenkleeninc.com
Bio: Rachel Yatuzis is a professional house cleaner in Nashville, Tenn., specializing in using everyday household items for cleaning purposes.
Filmmaker: Tim Brown
Series Description: In order to remove coffee stains, all that is needed is water and an egg that should be applied to the stain with a sponge. Use a scrub brush to help get out a coffee stain with help from a professional house cleaner in this free video series housekeeping tips.
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










