Factory directly provided melamine cake stand Supply to India
Factory directly provided melamine cake stand Supply to India Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
"Quality first, Honesty as base, Sincere service and mutual profit" is our idea, in order to develop continuously and pursue the excellence for Factory directly provided melamine cake stand Supply to India, The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Sudan , Canada , We have been in operation for more than 10 years. We are dedicated to quality products and consumer support. We currently own 27 product utility and design patents. We invite you to visit our company for a personalized tour and advanced business guidance.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Episode four of CNY Kids Talk. In this episode our host, Scott Tranter interviews a couple of kids. On our Community spotlight we visit Side Kicks Family Karate.
Show you how to make an incubator. You can use just about anything that will hold heat as long as the air is being circulated.
Support the United States Association of Reptile Keepers (USARK) here is the link
http://usark.org/
BC Barker Creations T-shirts available here
http://www.zazzle.com/bcbarkercreations
http://www.cafepress.com/bcbarkercreations
All video is video I created, shot and own. It was edited in Pinnacle Studio 14 by Avid. All title visuals are from Pinnacle Studio 14 Which I am allowed to use. Here is the link http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/Home+Video/Studio+Family/
Here is the link to the Terms http://www.avid.com/static/resources/common/documents/corporate/LICENSE2.pdf
The audio title is “Bamboozled” Composed by C.P.Bryan provided by freesountrackmusic.com. I am allowed to use.
Here is the link http://subs.freesoundtrackmusic.com/freemusic
Here are the terms http://www.freesoundtrackmusic.com/terms_of_use.html
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.











