Europe style for melamine two tone bowl to Saudi Arabia Manufacturer
Europe style for melamine two tone bowl to Saudi Arabia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
With dependable high quality approach, great reputation and excellent customer support, the series of products and solutions produced by our firm are exported to lots of countries and regions for Europe style for melamine two tone bowl to Saudi Arabia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: USA , Oman , Belgium , Our products are very popular in the word, like South American, Africa, Asia and so on. Companies to "create first-class products" as the goal, and strive to deliver customers with high quality solutions, present high-quality after-sales service and technical support, and customer mutual benefit, create a better career and future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Les fumeurs vont adorer ce petit gadget en forme de Magic 8 Balle : un cendrier insolite ! Ce petit objet déco en mélamine emprisonnera vos mégots afin d’éviter que les odeurs de tabac ne se diffusent… Chic et pratique !
http://www.logeekdesign.com/gadgets-insolites/2619-cendrier-boule-de-billard-n8-en-melamine.html
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











