Europe style for 8inch Melamine Fruit Plate for Oman Importers
Europe style for 8inch Melamine Fruit Plate for Oman Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
To be a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a superb reputation between customers all around the environment for Europe style for 8inch Melamine Fruit Plate for Oman Importers, The product will supply to all over the world, such as: Chile , Pakistan , Canada , Abiding by our motto of "Hold well the quality and services, Customers Satisfaction", So we provide our clients with high quality products and excellent service. Please feel free to contact us for further information.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is a first of a series of videos, where I will demonstrate how to build a complete set of cabinets for a small kitchen, using only a small set of relatively inexpensive tools. You don’t need a huge shop with lots of expensive tools to do a quality job. In this first video of the series, I’ll talk about the cabinet face frames, plywood and we’ll cut all of our pieces to size.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.











