Discountable price melamine dinnerware set to Cyprus Factory
Discountable price melamine dinnerware set to Cyprus Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we have established long-term cooperation with clientele from both equally overseas and domestically and get new and old clients' higher comments for Discountable price melamine dinnerware set to Cyprus Factory, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , British , Roman , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, now we have also implemented complete quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Please visit us at http://www.TreasureMountainMining.com to see this and over 2,000 more fine mineral specimens
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!










