China supplier OEM melamine rectangle tray for El Salvador Factory
China supplier OEM melamine rectangle tray for El Salvador Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 17inch Melamine Rectangle Tray |
| Item No. | TR080 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 43.2 cm |
| Width | 32 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for China supplier OEM melamine rectangle tray for El Salvador Factory, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Czech republic , Croatia , We've got constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. In depth Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Portugal for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://restaurantsupplies4u.com/
We sell new on box products and also we offer used restaurant supplies such as: kitchen equipment, glassware, dinnerware, melamine.
Check it out our website if you are looking to buy or sell.
We have great prices, fast shipping and the best customer service.
We have thousand of happy customers that love our website and have found the right item to the right price.
Contact us now!!!
Where to find http://www.amazon.com/dp/B016K7OV88/?tag=motoxinh-20 Melamine Long Handle Colander Pot Spoon Scoop Kitchen Cooking Tool Green for cheap. The Perfect Gift for a friend: Melamine Long Handle Colander Pot Spoon Scoop Kitchen Cooking Tool Green.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.











